A Kutyák Érzékenységét sokszor nem ismerik fel. Miért?
Leginkább azért, mert az Érzékenységnek szintjei és változatai is vannak.
Enyhe szinten „csak” furcsa, de mégis kezelhető a Kutya viselkedése. Ilyenkor annyit érzékel a Gazdája, hogy bizonyos körülményekhez másként viszonyul, mint azt gondolná. Úgy véli: „Hát, nincs mit tenni, ez egy ilyen Kutya!”. Azért tud így tenni, mert ezek a reakciók egyes helyzetek kiiktatásával megoldásra kerülhetnek.
Vagyis: a Kutya különös „kérésére” a Gazda praktikákkal válaszolva menedzselheti közös életüket.
Például:
- nem simogatják a Kutyát, mert “mindig félrevonul”, elhúzódik az érintéstől,
- lift helyett a lépcsőn mennek sétálni, mert a liftbe „nem szeret” beszállni,
- csak a közelben tesznek sétákat, mert a lakóhelyüktől túl messzire „nem szívesen megy”,
- szakaszos a takarítás, mert ugat vagy elmenekül, amikor meghallja porszívót…
Vannak köztes helyzetek is, amikor már nagyobb a próbatétel és a Gazdának jelentős áldozatokat kell hoznia azért, hogy ne okozzon nehézséget Kutyája különleges igénye:
- nem járhatnak kutyaiskolába, mert a Kutya ott “nem érzi jól magát” és “valamilyen okból” a jutalomfalatot sem veszi el,
- forgalom nélküli, csendes helyeken sétálnak, mert a Kutya “csak otthon szeret lenni”, általánosságban tartózkodik mindentől, húz a pórázon és igyekszik mihamarabb a hazafelé vezető útra kerülni,
- csak korán reggel és későn este járhatnak a parkba, mert a Kutyája „nem szereti” az idegeneket, mindenkit gyanúsan méreget, megugat,
- ha valaki látogatóba érkezik, a Kutyát “képtelenség lecsendesíteni”, mert biztos távolságot tartva, de folyamatosan ugatja a vendéget,
- az utazás mindig nagy tortúra, mert a Kutya “nem akar beszállni”, ha végre bent van, nyálzik, hány, remeg, “ki nem állhatja az autózást”,
- a lakás egy részén tartják a Kutyát, mert ”nem szívesen megy be” bizonyos helyekre, “nem kedveli” a szűk tereket, lépcsőket,
- szorong a kutyakozmetikában…
Ha viszont például a Kutyával már nem csak a liftbe nem lehet beszállni, hanem már a lépcsőházba is remegő lábakkal lép ki, ott már komoly feladat lehet az örömteli együttélés. És sajnos találkoztam ilyennel, nem is egy esettel…
A Kutyát évek óta(!) nem vitték ki a lakásból, mert már kölyökként(!) is félt, ha az ajtón kívülre került. Itt ugye praktika már nem nagyon adódik, amivel kiküszöbölhető lenne a kihívás, ezért a Kutya és Gazdája élete jelentős határok közé szorul. Ami az idő múlásával állandósul.
Pedig, ha ilyen esetben a féltés helyett a tudatos cselekvést választjuk, jobbíthatunk közös Életünkön.
A fent említett aggódó Gazdák, bezárták a szobába, hogy óvják – szeretett és mindenre visszahúzódással válaszoló – Kutyáikat…mert ott láthatóan jól érezték magukat. És miért tettek így? Hogy a Kutyát a számára biztos környezetében, a komfortzónájában tartották?
Mert nem hitték, hogy van más megoldás! És sajnos ezzel cselekedték a lehető legrosszabbat is. Mind a Kutya és saját Maguk részére is.
A legnehezebben felismerhető Érzékenység pedig a félelemből, védekezésből agressziót mutató Kutya.
Ezekben az esetben a határozottnak tűnő, fenyegető magatartás miatt kevesek gondolnának arra, hogy a Kutyának bizony komoly támogatásra és vezetésre lenne szüksége!
Sokszor félreértik a Gazdák és sajnos még van, hogy szakemberek is rosszul ítélik meg egy ilyen Kutya tanításának eszközeit.
Gyakorlott szem számára azonban azonnal látható a Kutya bizonytalansága, önbizalomhiány vezette támadó viselkedése.
Veszélye, hogy attól függően a Kutya milyen hosszú ideje használja ezt a viselkedést védekezésként, és mennyi alkalommal jutott általa sikerélményhez, annál inkább rögzül benne, és azt az általa kihívásnak ítélt helyzetekben megoldási kulcsként alkalmazza.
Ha lett volna lehetősége megtanulnia, hogy más megoldás is létezik, ha fejlődhetett volna a magabiztossága, másként reagálhatna.
Az Érzékenység változatai
Passzív Érzékenység
Megmutatkozhat egyfajta Passzív Érzékenység, amikor bizonyos helyzetekben a Kutya reakciója, hogy visszahúzódik, igyekszik kitérni a veszélyesnek tartott szituációból vagy ha erre lehetősége van, elmenekül.
Mozgása inkább lassabb, óvatosabb.
Aktív Érzékenység
Aktív Érzékenységnek definiáltam, amikor a Kutyáról alkotott véleményünk inkább az lenne, hogy magabiztos és harcias, mert reakciója bizonyos helyzetekben aktív, mozgása gyors, hangosan ugat és fenyeget. De ha jobban megnézzük a testbeszédét, felismerhető, hogy viselkedésének kiváltója szintén egy belső konfliktus. Ennek a Kutyának viszont a védőösztöne aktívan igyekszik megszüntetni a szituáció okozta stresszt, hogy megfélemlítse és elkergesse a „vélt” támadót.
Mitől is lehet egy Kutya érzékeny?
Veleszületett és Szerzett Érzékenység
Az Érzékenység lehet veleszületett vagy szerzett, de gyakori, amikor a kettő együtt mutatkozik meg.
Veleszületetten Érzékeny Kutya örökölte ezt a „tulajdonságot” szüleitől, nagyszüleitől, akár még ettől távolabbi rokonaitól is hozhatta.
Szerzetten Érzékeny Kutya nem mindig, de a legtöbb esetben – valamilyen mértékben – már születetten is az.
Szerzett Érzékenység alatt értjük:
- egy részről a hiányos vagy nem megfelelően és idejében bekövetkezett szocializációt.
Amikor a Kutya egy számára ismert, zárt és ingerszegény környezetben nő fel, ahol nem érik a mindennapitól eltérő hatások, nem szerez új tapasztalatokat vagy rossz tapasztalatokat szerez.
“Szocializáció” alatt azt értjük, hogy a Fiatal Kutya fejlődésének korai szakaszában milyen típusú és mértékű terheléssel találkozott és azokat hogyan volt lehetősége feldolgozni vagy erre nem volt alkalma. Ezek támogatták vagy hátráltatták személyiségének formálódását.
Terhelés lehet lelki vagy fizikális behatás, de erős és/vagy hirtelen hanghatás is okozhat komoly károsodást.
- más részről a durva bánásmód is lehet a Szerzett Érzékenység kiváltója.
Amikor a Kutyának nincs lehetősége elkerülnie a bántást.
Amikor rosszul tanítják, tehát a Kutya számára értelmetlenül és karakteréhez mérten durván büntetik.
![](https://azerzekenykutya.hu/wp-content/uploads/2023/07/Fooldal-Erzekenyseg-jav-1024x1024.jpg)
Mindegyik Érzékeny Kutyán lehet segíteni?
Igen!
Az a tapasztalatom, hogy valamilyen mértékben mindegyik
Érzékeny Kutyán lehet segíteni.
Persze vannak olyan hosszú ideje fennálló, rögzült esetek, amikor már
a stabilizálás is nagy eredménynek számít, hogy ne váljon rosszabbá a helyzet.
Ami a legfontosabb:
ha az Érzékeny Kutya Gazdája megismeri és megtanulja kezelni a Kutyáját,
az is rengeteget jobbíthat a Közös Életük minőségén.
Változtassuk meg az Érzékeny Kutyák lelkének
gyógyításáról kialakult tévhiteket!
Változtassuk meg az
Érzékeny Kutyák lelkének
gyógyításáról kialakult tévhiteket!